635 KORUCU İHRAÇ EDİLDİ

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde terörle bağlantılı 559, kaçakçılık ve uyuşturucu ticareti yapan 76 güvenlik korucusu görevlerinden uzaklaştırıldı. İçişleri’nden yapılan açıklamada, bu 635 korucunun görevlerinde kalmalarının telafisi imkansız sonuçlar doğurabileceği kaydedildi.
12 Ekim 2018 07:20

Terör örgütü PKK'ya yurt içinde ve sınır ötesinde ağır darbe indirilmesinin ardından yeniden toparlanmaya çalışan örgüte bir de korucu darbesi vuruldu. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görev yapan köy korucularını takibe alan Milli İstihabarat Teşkilatı (MİT) ile Askeri ve Emniyet istihabarat birimleri, bazı korucuların terör örgütü PKK ile bağını tespit etti. İçişleri Bakanlığı’nca 635 güvenlik korucusu görevden uzaklaştırıldı.

HAİNLER GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Geçtiğimiz günlerde PKK'nın şehir yapılanması KCK'nın yeniden faaliyete geçirilmesi için çalışan muhtarların gözaltına alınmasının ardından korucuların da görevden uzaklaştırılması, terör örgütü PKK’ya ağır darbe vurdu. İçişleri'nden yapılan açıklamaya göre, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya irtibatı bulunduğu değerlendirilen 559 güvenlik korucusu ile kaçakçılık, göçmen kaçakçılığı, uyuşturucu madde suçları gibi çeşitli suçlara karıştığı değerlendirilen 76 güvenlik korucusu görevden uzaklaştırıldı.

'TELAFİSİ İMKANSIZ OLABİLİRDİ'

Kararın, söz konusu korucuların görevlerinde kalmalarının doğurabileceği telafisi imkansız sonuçlarla yürütmekte oldukları görevin hassasiyeti nedeniyle alındığı, haklarında nihai karar verilene kadar tedbir niteliğinde olduğu kaydedildi. Açıklamada, “442 sayılı Köy Kanunu'nun 74 ve devamı maddeleriyle 2008/13105 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla kabul edilen yönetmeliğe istinaden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu onayı ile toplam 635 güvenlik korucusu görevlerinden uzaklaştırılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Batman’da şüphe

Batman’ın Gercüş ilçesinde 4 Ekim günü PKK’lı teröristlerce yola tuzaklanan el yapımı patlayıcının (EYP) askeri aracın geçisi sırasında infilak etmesi sonucu 8 askerin şehit olduğu saldırının ardından bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı. Emniyet ve jandarmanın düzenlediği operasyonlarda aralarında eski köy korucularının da bulunduğu 13 şüpheli gözaltına alınmıştı. Şüphelilerin ifadelerinden yola çıkan istihabarat birimleri, PKK’lı teröristlerin menfeze EYP tuzakladığı bilgisini edindiği Gercüş’e bağlı Çelikköy ve Dağyeli köylerinde arama tarama faaliyetlerini sürdürüyor.

Şahin Şen

YENİ ŞAFAK

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...