EMEKLİ AYLIKLARI YENİ HESAPLAMA METODU NE OLACAK ZAM NASIL HESAPLANACAK?

2019'un yaklaşması ve son dakika enflasyon rakamlarının da gelmesi ile milyonlarca vatandaşın gözü son dakika emekliye zam haberlerinde. Ayrıca "Emeklilikte Yaşa Takılanlar" konusu da son günlerde gündemin sıcak başlıklarından. Peki geleceği haberleri gündemde olan yeni bir hesaplama modelinde emekli maaşı nasıl hesaplanacak? Son dakika haberleri ışığında emeklinin zammı ne olacak? Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusundaki son dakika gelişmeleri neler? Detaylar haberimizde...
11 Ekim 2018 23:31

Emekli maaşlarındaki fark oranlarının artmasına neden olan ve emekli vatandaşların da kaldırılması yönünde taleplerini ilettiği ''karma hesaplama sistemi'' yerine oluşan bu farkın kapanmasını sağlayacak ''tek hesaplama sistemine'' geçilmesi gündemde söz konusu olmaya başladı.

Şayet karma emekli aylığı hesaplama sistemi kaldırılıp tüm dönemleri içerisinde barındıran tek bir emekli aylığı sistemine geçilmesi durumunda emekli maaşları yükselecek.

Kısaca, gündemde hayata geçirilmesi planlanan yeni düzenlemeyle birlikte hale çalışmakta olan vatandaşlara emekli olurken bağlanacak maaş yükseliş meydana gelecek. Öte yandan SSK, Bağ-Kur emeklileri ve memur emeklilerine uygulanan farklı zam oranlarının kaldırılıp oluşan bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması için talep ve beklentiler dile getirildi. İşte, yeni emekli maaşları sistemine ilişkin ağırlıklı bir şekilde araştırma konusu haline getirilen bütün ayrıntılara haberimizden erişebilirsiniz.

TEK ÇATI ALTINDA İKİ SİSTEM OLUŞTURULACAK!

Emekliler ayrıca kuruma göre farklı zam sisteminin de sona ermesini istiyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine başka, memur emeklilerine başka zam yapılması uygulamasına son verilmesi talepleri var. Enflasyona endeksli zam alan SSK ve Bağ- Kur emeklileri, memur emeklileriyle eşit zam istiyor, tüm emeklilerin zamlarının toplu sözleşmeyle belirlenmesi beklentisini taşıyor.

MAKAS ARALIĞI KAPANACAK...

Şimdi bu karma emekli aylığı hesaplama sistemi yerine bütün dönemleri kapsayan tek bir emekli aylığı hesaplama sisteminin getirilmesi gündemde. Milyonlarca kişinin beklediği düzenleme hayata geçirilirse, halen çalışanlara emekli olurken bağlanacak maaş yükselecek.

2000 yılı öncesinde emekli olanlarda en düşük SSK emekli aylığı bin 389 lira seviyesinde bulunuyor. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlarda ise en düşük maaş 860 lira. Tek hesaplama sistemiyle bu tablo değişecek. 2008 sonrasında çalışılan dönem uzadıkça maaş azalmayacak. 2000 öncesi ve sonrası arasındaki makas kapanacak.

"MAAŞLARDA 300 LİRALIK ARTIŞ OLUR"

Emekliler, 550 lirayı aşan maaş farkının kapatılması çağrısında bulundu. Bir milyondan fazla üyesi olan Emekliler Derneği'nin Başkanı Kazım Ergün, sorunun çözümü için şöyle bir öneri getirdi:

"Mesela 2000 sonrası emekli olanların alt sınır aylık bağlama oranı yüzde 35'ten yüzde 60'a yükseltilirse, güncellenme katsayısı olarak büyüme oranının da yüzde 100'ü dikkate alınırsa, emekli aylıklarında yaklaşık 300 liralık artış olur."

BİRİ BİN 485 DİĞERİ 936 TL ALIYOR

Üç farklı hesabın ortaya çıkardığı durumu anlamak için taban maaşlardaki farka bakmak yeterli. Taban maaş emekliliği hak edenlere bağlanan en düşük maaş demek. 2000'den önce emekli olan SSK'lının en düşük aylığı bin 485 lira. Bu aylık 2000-2008 arası için bin 165 lira, 2008 sonrası için 936 lira. 9 Bin gün prim ödeyen Bağ-Kur'lunun taban maaşı ise bin 330 lira

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARDA SON DURUM NE?
Milyonlarca vatandaşın gözü emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili gelecek son dakika haberlerinde. Prim gün süresini doldurmasına rağmen yaş şartını yerine getiremediği için emekli olamayan birçok kişi, emekli olmalarını sağlayacak düzenlemenin ne zaman yasallaşacağını öğrenmek istiyor. Peki emeklilikte yaşa takılanlarda son durum ne? Emeklilikte yaşa takılanlar ( EYT ) son dakika müjdeli haber var mı? İşte merak edilen detaylar...

Kanunun yasalaşması halinde erken yaşta emeklilik şansını yakalayacak yaşa takılanlar, emekli olmalarını sağlayacak düzenlemeyi hayata geçirmelerini bekliyor.

EYT İÇİN YENİ DÜZENLEME VAR MI?
Muhalefet partilerinin gündemine aldığı emeklilikte yaşa takılma sorunu şuanda en çok konuşulan mevzular arasında yer alıyor. 4 muhalefet partisi ayrı ayrı yönergeler hazırladılar ve tekliflerini sundular. Yapılan tekliflerin ana maddesi ise şöyle; 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlayan kadınların 20, erkeklerin 25 yıl sigortalılık süresi ve 5.000 gün prim ödeme koşulunu yerine getirmeleri halinde yaşı beklemeden emekli olmaları....

Muhalefet partilerinden gelen bu talepler neticesinde farklı mekanlarda farklı açıklamalar da hükumet temsilcilerinden geldi. 1999 yılı öncesinde sigortalı olan bir çok kişiyi yakından ilgilendiren yaşa takılma sorunu için çalışmaların gündemde olduğu söyleniyor.

Bu durumda Hazine ve Maliye Bakanlığının bu çalışmalarda bütçeye getireceği yük üzerinde tartışılırken, hazırlanan taslağa göre yaş itibari ile kalan yıla oranla süre boyunca düşük maaş alarak emekli edilmesinin ortaya çıkabileceği belirtiliyor.

 

TAKVİM

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...