KONUT SEKTÖRÜ YENİDEN CANLANDI

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, bahar dönemine girilmesiyle birlikte konut sektöründe yeniden bir canlanma olduğunu vurguladı. Elmas "Faiz oranlarının da düşmesiyle birlikte vatandaşlarımızın ciddi anlamda konuta yöneleceğini söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.
21 Nisan 2019 09:21

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, kampanyalar ve konut kredi faizlerinde yaşanan düşüşle konuta talebin yeniden arttığını söyledi. Türkiye genelinde mart ayında 105 bin 46 adet konut satışı gerçekleştiğini anımsatan Elmas "Bir önceki aya göre konut satışlarında yaklaşık yüzde 34 artış yaşandı. Kamu bankalarıyla yapılan 0,98 faiz oranı kampanyası ve daha sonraki süreçte kamu bankalarının konut kredisi faiz oranını genel olarak 1,28'e düşürmesi durgun giden gayrimenkul sektörüne önemli bir dinamizm kazandırdı" dedi. Vatandaşların yapılan kampanyalardan yararlandığını görmenin sektör için umut verici olduğunu dile getiren Elmas "Özellikle ipotekli satışlarda geçen aya göre yüzde 156 oranındaki artış gerçekten sevindirici. Bir süredir ertelenen konut alma talebi bahar dönemiyle birlikte tekrar canlandı. Kamu bankalarının yanında özel bankaların da konut kredi faiz oranlarını düşürmesiyle vatandaşlarımızın ciddi anlamda konuta yöneleceğini söyleyebiliriz. Özel bankalar da özveri ve fedakarlıkta bulunan gayrimenkul sektörü ve kamu bankaları gibi elini taşın altına koymalıdır" ifadelerini kullandı.

Gayrimenkulün Türk ekonomisinin lokomotifi olmaya devam edeceğini dile getiren Elmas, "Son açıklanan reform paketi sektörümüzü pozitif yönde etkileyecektir. Sektörde kredilerin bir kısmının kurulacak olan gayrimenkul fonu hissesi ile takas edilmesi sektörü rahatlatacak ve kredilerin fona konulmayan kısımlarının ödenebilirliğini daha da artıracaktır. 0,98 faiz oranı kampanyası ile birlikte KDV ve tapu harcı indirimlerinin devam etmesi ve Emlak Katılım Bankası'nın da devreye girmesiyle birlikte gayrimenkul sektörü ekonominin lokomotifi olmaya devam edecek" şeklinde konuştu.

YABANCIYA SATIŞTA HEDEF BÜYÜDÜ

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, sene sonuna kadar yabancıya satışta 10 milyar doların yakalanabileceğini de ifade ederek "Yabancıya satışta 2019 yılı mart ayı konut satışı geçen yılın mart ayına göre yüzde 71 artış ile 3 bin 129 adet olarak gerçekleşti. 2018 yılında yabancıya konut satışında vatandaşlık imkanının 250 bin dolara çekilmesiyle vites büyütmüştük. Bu sene yurt dışı tanıtım organizasyonlarına verilecek teşviklerle daha büyük bir ivme yakalayarak ülkemize 10 milyar dolar döviz girdisi kazandırabiliriz" bilgisini verdi.

DENİZHAN ERKOÇ

KARAR

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...