Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 240.13 244.52
  • Dolar 6.2671 6.2784
  • Euro 7.3794 7.3927
Oturum Aç Üye Ol

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

NİĞDELİ ÖĞRENCİLER DÜNYA BİRİNCİSİ

Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimi ve Niğde Bilsem işbirliğinde uluslararası alanda başarı gösterme amacıyla kurulan Bilsem International Project Team ekibi projelerde disiplinler arası eğitim yaklaşımı kullanarak çeşitli projeler geliştirdi.

BİLİM/TEKNOLOJİEĞİTİM23 Haziran 2018 Cumartesi 08:56

BaretCare projesi ön plana çıktı!

Ekip öğretmenleri Süleyman Gezici, Ertugrul Özar, Cüneyt Akyol, Mehmet Ozel ve Osman Aydoğar ile birlikte öğrenciler Halil Ataberk Bakırcı, Abdullah OĞUL ve Ahmet Efe Bakırcı birlikte hazırladıkları “İşçiler İçin Modüler Akıllı Baret ve Takip Sistemi: BaretCare+” projesi ile yarışmada dünya 1.si olarak bizleri gururlandırdılar.

BaretCare projesi işçiler için tasarlanmış olan ve ısı-nem sensörü, gaz sensörleri ve en önemlisi GSM/GPS modülü içeren inovatif bir akıllı baret projesi. Bu proje sayesinde işçileri bulundukları ortamda anormal oranda sıcaklık, nem, ve zehirli gaz olması durumunda işçileri o ortamdan ayrılmaları için uyarıyor. Bunun yanında GPS özelliği sayesinde işçinin coğrafi konumunu tespit edip GSM modülündeki Sim kart sayesinde internete bağlanarak konum bilgisini gönderiyor. Son olarak gelen konumlar takip sistemindeki harita üzerinde anlık olarak takip imkanı sağlıyor.

Türkiye’de yaşanan maden kazalarından etkilenen ekip bu soruna bir çözüm olması amacıyla bu projeyi geliştirmişler. Nitekim geçtiğimiz yıllarda Siirt’te bir açık hava maden işletmesinde meydana gelen kazada toprak altında kalan 26 madencinin arama kurtarma çalışmalarının yaklaşık 1 ay sürmesi problemi açıkça ortaya koyuyor.

Problem tabanlı düşünme ve disiplinler arası yaklaşımını kullanan ekip uluslararası alanda büyük bir başarıya imza atmış oldular.

TECH INSIDE
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.