Haber Gönder Künye İletişim
  • Altın (Has) 225.33 227.52
  • Dolar 5.2922 5.3018
  • Euro 5.9886 5.9994
Oturum Aç Üye Ol

OHAL SEÇİMDEN SONRA KALKACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son günlerin revaçta konusu OHAL ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Erdoğan, seçimden sonra OHAL konusunda yapacakları çalışmaları bir kez daha anlattı.
14 Haziran 2018 11:57

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal 24 ve Rize yerel medyasının ortak yayınında konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

"Moody's'e operasyonu çekeceğiz"

- Biz yerli motorumuzu da yapar hale geliyoruz. Bunu yaptığımız andan itibaren bu iş çok daha ileri kademelere taşınacak. Türkiye'de ekonomi zor durumda olsa yüklenici firmalar bu kredileri, rakamları nereden bulacaklar? İnşallah 24 Haziran'dan sonra o Moody's'e bir operasyon biz çekeceğiz.

"OHAL terörle ilgili güvenlik tedbiridir" 

- Bir defa OHAL'in kampanyaları etkileyen bir yanı yok ki. Bana bir tane örnek göstersinler bir defa bu hal bizim göreve geldiğimizde ki OHAL değil bu hali tam aksine şu anda terör tehdidi altındaki bölgeleri bu bu bölgeleri tehditten kurtarmaya yönelik bir güvenlik tedbiridir.

"OHAL'i kaldırdık, terör aldı başını yürüdü"

- Fakat biz buna rağmen göreve geldiğimizde farklı bir olağanüstü hal vardı ve biz bir ayda olağanüstü hali kaldırdık hemen anında kaldırdık. Sadece OHAL'i kaldırın yeter dediler kaldırdık ama yetmedi ondan sonra terör o bölgede aldı başını yürüdü.

"İsteği gördüğümüzde yine tedbiri alırız"

- Ve şu anda ben yine diyorum inşallah 24 Haziran’dan sonra bu göreve devamm halinde ilk işimiz o hali kaldırmak olacak. Çünkü OHAL'i kaldırmak demek tamamıyla bunu bir daha geri dönmemek kaydıyla kapatmak anlamında değil isteği gördüğümüz ama zaman biz yine bu tedbir alırız.

"Zeytinlik harekatımız vardı, Obama sözünde durmadı"

- Biz ilk hamleyi Cerablus'ta yaptık. Obama ile yaptığım görüşmelerde bizim bir Zeytinlik harekatımız vardı. Obama sözünde durmadı. Oyalıyorsunuz dedim. Geciktiği içinde ülkemize tehditler oluyor dedim. Hallolmadı. Trump geldi gene hallolmadı. Baktık olacak gibi değil mühimmatlarla Kuzey Suriye'ye geldi.

"Asıl İdlib kontrolü Afrin ile başladı"

- 20'ye aşkın üssü var. Bu olamaz dedi. Komutanları yanına çağırdı. Olamaz değil var dedim. Benim istihbaratım bu bilgileri veriyor. Bu rakam 5 bin tıra çıktı. Bu işin olmayacağını görünce Afrin hazırlıklarını yaptık. Oralara sakinler dönmeye başladı. Asıl İdlib kontrolü Afrin ile başladı. 

"Münbiç'te çok daha iyi bir mesafe alacağız"

- Pompeo Dışişleri Bakanımız ile bir araya geldiler. Münbiç'te çok daha iyi bir mesafe alacağız. Onlar Fırat'ın doğusuna gitmek suretiyle bu işi rahatlatacaklar, sözünü verdiler. Silahların üzerindeki seri numaralarıyla geri toplayacaklar. Bunlar toplarlarsa oradaki sıkıntı aşılmış olacak. Bu önemli bir gelişme. Dışişleri Bakanımızda ve bakanlıklarda var.

"Aday olmak sana bu özgürlüğü getirmez"

- Edirne'de cezaevinde PKK'nın arkasında durduğu birini ziyaret ediyor. 53 Kürt kardeşimi öldüren bunlar değil mi? Sokağa dökülün dedi. Yakıp, yıkanlar bunlar değil mi? Onların bunlara karşı bir tavrı olmadı. Cumhurbaşkanı adayı cezaevinde duramaz diyor. Aday olmak sana bu özgürlüğü getirmez. Biz burada illa mahkumiyeti adaylık şartları arasında saymamamız lazım.

"Benim inancımda Kürt, Türk ayrımı yoktur"

- Tutuklu da olsa tutuklu olan kişi aday olamaz, olmamalı. Niye bu fırsatı verelim? Mağduriyet yapabilirler. YSK ile görüşün gitsinler orada cezaevinde çekimi yapsınlar ondan sonra da konuşması neyse de yayınlanır. Benim inancımda Kürt, Türk ayrımı yoktur. İnananlar kardeştir. TRT Kürdi'yi kim kurdu? Kürtçe propagandanın önünü kim açtı?

"Herşeyleri yalan, al birini vur ötekine"

- Bu yalancılarla mı bu meydanda mücadele edeceğiz? Herşeyin yalan. Al birini vur öbürüne. Kasketi takmakla çiftçi olunmuyor. Geç o işleri. Onu yaparken deniz sefasındaki hayat onlar kayıtlarda var. Ramazan gününde deniz sefaları çok farklı. Biz ne beyaz ne zenci böyle birşeyin içerisinde değiliz.

"Zenci Türklerden bahsediliyorsa o biziz"

- Biz sadece bu milletin hizmetkarıyız. Zenci Türklerden bahsediliyorsa o biziz. Bizim yavrularımız okullarda okutulmadı. 2021’de yerli araçlarımızı piyasaya süreceğiz. CEO’su atandı. Muhalefet akaryakıtla çalışan otomobil yapılacağını düşünüyor. 

"ABD yine hüsrana uğradı"

- Birleşmiş Milletler, Filistin koruma gücü kurulmasını kabul etti. ABD yine hüsrana uğradı ve yenildi.

Kaynak: TRT Haber

TRT

KAMU EXPRESS SAYFASINI

YORUMUNUZU YAZIN ...

Bu haber için hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ