Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 218.20 223.68
  • Dolar 5.5498 5.5598
  • Euro 6.3900 6.4015
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

TAŞERONA KADRODA BELEDİYE İŞÇİLERİ: BU AYRIMCILIK

Taşerona kadro düzenlemesinde Belediye de taşaron olarak çalışanlar tepkili sendikalar ise önce taslağı görelim diyorlar

07 Aralık 2017 Perşembe 11:58

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kamuda çalışan 850 bin taşeron işçisi ile 23 bin mevsimlik çalışan geçici işçiyi ilgilendiren düzenlemeyi dün açıkladı. Erdoğan, partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Kamudaki 450 bin işçi çalıştıkları yerlerde, belediyeler ile il özel idarelerindeki 400 bin işçi belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edilecekler. 23 bin mevsimlik işçinin halen en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de 9 ay 29 güne kadar çıkartılabilecek. Kamuda 4/C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4/B kadrosuna alınıyor. Böylece kamuoyumuzda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi kökten çözmüş oluyoruz. Bu aradaki komisyonlar, taşeronlar tamamen ortadan kalkıyor. İşçi kadrosuyla görev alıyorlar. Belediyelerde de iktisadi teşekküllerinin personeli olarak göreve devam ediyorlar” dedi.

Sarıeroğlu: ÖSP değil tam kadro

Düzenlemenin ayrıntılarını ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu açıkladı. Sarıeroğlu, Twitter’dan yaptığı açıklamada, 12 maddeden oluştuğu belirtilen düzenlemeyi şöyle anlattı:

“Merkezi yönetimde genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile sosyal güvenlik kurumlarında alt işveren işçisi olarak çalışan TÜM kardeşlerimizi, sürekli işçi kadrosuna alıyoruz. Özel sözleşmeli, geçici, bir yıllık, üç yıllık değil, sürekli işçi kadrosuna geçiriyoruz. Yaş sınırı, eğitim şartı, asıl iş, yardımcı iş ayrımı olmayacak. Bugün, bu sabah itibariyle, kamuda çalışan taşeron işçi kardeşlerimiz bundan sonra KADROLU işçi olacak.
Belediye ve İl Özel İdarelerinde, taşeron olarak çalışan kardeşlerimiz için de yeni bir düzenleme yaptık, bu kardeşlerimiz il özel idarelerin ve belediyelerin iktisadi teşekküllerinde işçi olarak istihdam edilecekler.

4/C’li (geçici personel) kardeşlerimizi de unutmadık. 4/C kapsamında çalışanları 4/B (sözleşmeli personel) kadrosuna alıyoruz. Böylece, 4/C kapsamındaki çalışanlarımızın bu sorununa da bir nokta koyuyoruz.

Mevsimlik çalışan geçici işçi kardeşlerimizi de unutmadık. Yapacağımız düzenleme ile bu işçilerimizin 5 ay 29 güne kadar olan çalışma sürelerinin 4 aya kadar daha uzatılmasını sağlıyoruz.”

‘Üç ay içinde geçiş tamamlanacak’

AKP Grup Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Sarıeroğlu, şunları da söyledi: “Merkezi bütçe ile düzenlenen kamu kurum ve kuruluşlarındaki 450 bin taşeron kardeşimize tam kadro veriyoruz. Şartsız, ne sözleşmeli ne geçici ne önünde tekrar ek sözleşme ne ÖSP, tamamı tam kadro almış durumda. Belediye ve İl Özel İdarelerinde çalışan taşeron kardeşlerimiz için de, aradan taşeron firmaları kaldırıyoruz ve belediyelerin iştiraklerinde, iktisadi teşekküllerinde istihdamlarını sağlıyoruz. İştiraklerin daimi işçi statüsünde olacaklar. Bütün arkadaşlarımızın sendikal örgütlülüğünü koruyacağız. Çalışma barışı açısından süreci sendikal örgütlülükle, sözleşmelerle sürdüreceğiz.”

Düzenlemenin bütçe görüşmelerinden sonra Meclis gündemine geleceğini kaydeden Sarıeroğlu, “Genel Kurul’da görüşeceğiz, hemen uygulamaya geçeceğiz. Bizim planımız, inşallah uygulamaya geçtikten üç ay içinde geçişleri tamamlamak. Kapsamlı bir iş. Aracı, alt işveren şirketler var. Onların sözleşmelerini feshedeceğiz. Onlarla ilgili düzenlememiz olacak” dedi.

***

Belediye işçileri: Bu ayrımcılık

Taşeron işçileri hükümetten gelen bu açıklamalara temkinli yaklaşıyor. Sosyal medyada oluşturdukları gruplarda düzenlemeyi tartışan işçiler, genel olarak akıllarında pek çok soru işaretinin olduğunu, düzenlemenin metnini görmek gerektiğini dile getiriyor. Bazı işçiler yapılan açıklamaları olumlu bulurken, özellikle belediyelerde çalışan taşeron işçileri ayrımcılığa uğradıklarını düşünüyor. Bir işçi şöyle diyor: “Karda, yağmurda, sıcakta çöp temizleyen, emek eden işçi kadro alamayacak, diğerleri kadro alacak. Bu haksızlık. Belediyenin kurduğu şirkete geçtin, başkan ‘kasada para yok’ dedi, seni ya da yanındaki arkadaşını işten çıkardı. Eee, hani güvence, hani kadro?”

İşçilerin talebi ise gerçek bir kadro. Çünkü hükümetin açıkladığı istihdam modeli kadro anlamına gelmiyor. Belediye şirketleri, çoğunluk hisseleri belediyelere ait olsa da özel hukuka tabi şirketler olarak faaliyet yürütüyor. Bu şirketlerde çalışan işçiler kadrolu belediye işçilerinin toplu sözleşmesinden yararlanamıyor. Belediyelerin kadrolu işçileri ile belediye şirketi işçileri arasında hak ve ücret farklılıkları bulunuyor.

***

Sendikalar ne diyor?

TRT Haber’e konuşan Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, düzenlemeyi çok olumlu bulduklarını söyledi. Hak-İş Başkanı Arslan, “Bugün aslında taşeron işçiler, geçici işçiler ve 4/C’liler için tarihi bir gün” derken, Türk-İş Başkanı Atalay ise şu değerlendirmede bulundu: “Bu 10 yıllardır süren bir süreç. Bugün Cumhurbaşkanımızın açıkladığı şekilde gelinen nokta mükemmel bir noktadır. Geçici işçilerin durumuna ilişkin inşallah Meclis’te 2 ay daha uzatılır da 12 ay olur.”

‘Görmemiz gerek’

DİSK ise henüz bir değerlendirme yapmak için erken olduğu görüşünde. BirGün’e konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, sağlıklı bir değerlendirme yapabilmek için 12 maddelik taslağın tümünü görmek gerektiğini kaydetti.

BİRGÜN
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.
18.12.2017 18:37:53 faruk

Belediyeler içinTam anlamı ile hayal kırıklığı kime sorsam burnundan sokuyor gün gelir bizede söz hakkı düşer elbet diyoruz


Cevap Yaz 0 0
12.12.2017 21:50:12 Ali

Belediye ve özel idareler yine üvey evlat oldu,bu ayrımı krtadan kaldırmazlarsa eğer,bundan AK parti hayr etmez,bu adaletsizlikle iktidarda kalamaz.zaten işler zorlaşıyor,bu hatadan bir anca dönmeleri gerekir.bu adaletsizlik AK partiye yakışmıyor.isyanlardayız oy yok.


Cevap Yaz 0 0
9.12.2017 22:24:04 adem

Sendikalar bu işten hoşnut sanırım nedenmi belediyeler ve özel idarede çalışanlar toplu sözleşme yapamıyordu şimdi bunun önü açıldı tabi sendikalara para gidecek sendikalar sen kadro almışsın almamissin umurunda mı onlar alacakları paraları düşünür şimdiden gelsin paralar hesaba başlamışlar bile bu aciklamalarda sendikalarına payı var beraber aynı masaya oturup kara vermişler sendikalı olabildi ördek ne olursa olsunlar demistirler


Cevap Yaz 0 0
9.12.2017 00:47:14 Mesıt

Belediye işçileri kapsam dışı bırakıldı bu adaletsizlige dur demek gerekiyor yokmu dur diyecek bir sendika


Cevap Yaz 0 0