TAŞERONDA 4/D'Lİ İŞÇİLERİN SÖZLEŞMELERİ YENİLENECEK Mİ? YENİ ADIM GELDİ

Taşeron şirketlerden kadroya geçen 4/D'li işçilerin sözleşmeleri yenilenecek mi?
08 Ocak 2019 11:25

3 FARKLI KURUMA YAZI GÖNDERİLDİ

Türk-İş Cumhurbaşkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yazı gönderdi

‘Ucube sistemi kaldırın’

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay “Arkadaşlarımızın bir bölümü kadroya geçti. Geçti de çok mutlu olduklarını da düşünmüyorum” dedi.

Türk-İş, yüzde 4’lük zamlara mahkum edilen taşerondan kadroya geçirilen işçilere en az yüzde 20.30 zam istedi.

Kamuda kadroya, belediyelerde ise şirketlere geçirilen 1 milyona yakın taşeron işçisi 2020 sonuna kadar 6 ayda bir yapılacak yüzde 4’lük zam alacaklar. Türk-İş, Cumhurbaşkanlığı, Maliye ve Çalışma bakanlıklarına yazı göndererek bu işçilerin ücretlerine enflasyondaki artış olan en az yüzde 20.30 oranında zam yapılmasını istedi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “ucube sistemin” kaldırılmasını isterken, “Hani çalışanlar enflasyona ezdirilmeyecekti. Yüzde 4 nerede, yüzde 20.30 nerede” dedi.

BELEDİYEDEKİ İŞÇİLER ŞİRKETE GEÇTİ

Hükümet bütün taşeron işçilere kadro vaadine karşın sadece kamudaki işçileri kadroya alırken, belediyelerdeki işçileri şirketlere geçirdi.

TAŞERON İŞÇİLER FACEBOOK GRUBUMUZA KATILARAK BİZLERİ TAKİP EDİN 

HABER TAŞERON FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDEREK İŞÇİ HABERLERİNİ İLK SİZ ÖĞRENİN

ARTIŞ%4, ENFLASYON FARKI YOK

Tüm bu işçilerin ücretleri ise Yüksek Hakem Kurulu tarafından bağıtlanan sözleşmelere endekslendi. Bu nedenle de işçiler 2020 yılı sonuna kadar 6 ayda bir yapılacak yüzde 4’lük zamlara mahkum oldu. Ayrıca işçilere bu dönem içerisinde enflasyon farkı da ödenmeyecek.

TÜRK-İŞ BAKANLIĞA YAZI GÖNDERDİ

Sendikalar artan enflasyona karşı, işçilerin sözleşmelerinin yenilenmesini istiyor. Son olarak Türk-İş, Cumhurbaşkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yazı gönderdi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay “Arkadaşlarımızın bir bölümü kadroya geçti. Geçti de çok mutlu olduklarını da düşünmüyorum” dedi.

‘SÖZ VERMİŞLERDİ’

Atalay, ülkeyi yönetenlerin de bu konudaki taleplerini bildiklerine işaret ederek, işçilere en az enflasyon oranı olan yüzde 20.30 oranında zam verilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Atalay, “Bu oranın altında ücret vermemek gerekiyor bu insanlara” dedi. Hiç kadro verilmeyen başta KİT’lerde olmak üzere 85 bin işçi olduğuna da dikkat çeken Atalay, bu işçilerin enerjide, tarımda, şekerde olduğunu söyledi. Atalay, “Cumhurbaşkanının da bu meseleyi halledeceğiz diye sözü var. Bu meseleyi ülke gündeminden kaldırmak gerekiyor” diye konuştu.

HAK-İŞ'TE% 20.30 ZAM İSTEDİ

Bu arada Hak-İş de kadroya geçen ve KİT’lerde kadro kapsamı dışında kalan işçiler için yüzde 20.30 oranında enflasyon zammı istedi.

CUMHURİYET

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...

Fatih eren
Belediye kadro değil kölelik sistemi yaptı devlet eski hali bundan daha iyiydi hiçbir hak vermiyor devlet kadrolu da aynı işi yapıyor şirket işçileride parayı yarı yarıya veriyor bu nasıl bir sistem