Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 218.20 223.68
  • Dolar 5.5498 5.5598
  • Euro 6.3900 6.4015
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C

TYP ÇALIŞANLAR DA TAŞERON KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMELİDİR

. İŞKUR, TYP kapsamında çalışan personellerin sorunları artmaya devam ediyor

06 Aralık 2017 Çarşamba 23:14

2 ay önce Toplum Yararına Program kapsamında çalışan işçiler için birkaç düzenleme yapılmıştı. Daha önce aynı kurumda en fazla 18 ay çalışabilen TYP işçilerinin çalışma süreleri 24 aya çıkarılmıştı. Güzel bir gelişme gibi görülse de maalesef 24 ay sonra o işçi aynı kurumda bir daha çalışamamakta.

Toplum Yararına Programlar kapsamında İŞKUR’a başvuranlar 1 yıl içerisinde en fazla 9 ay süre ile istihdam edilmektedirler ve maaş olarak asgari ücret almaktadırlar. Taşeron işçilerden de durumları daha vahim olan TYP çalışanlar taşeron sistemi aratacak mı?

Umarız olmaz ama TYP kapsamında özellikle Milli Eğitim Bakanlığında güvenlik ve temizlik görevlisi olarak çalışan personeller kendilerinin üvey evlat olarak görülmelerinden şikayetçi. Kamuda direk İŞKUR’a bağlı olarak çalışmalarına rağmen taşeronlar kadar değer bulmadıklarını söyleyen TYP çalışanlar kendileri için de kadro çalışması yapılmasını talep ediyorlar.

Toplum Yararına Programlar TYP’nin asıl amacı nedir? İŞKUR TYP sayfasında şu şekilde tanımlanmaktadır: İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.

Peki MEB’de güvenlik görevlisi ve temizlik görevlisi olarak çalışan TYP’lilerin bu tanımla ne ilgisi var. Burada çalışanların “istihdamda zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlıkları ve disiplinlerinden uzaklaşmalarını engellemekle” ne ilgisi var.

Bu kapsamda TYP amacı dışına çıkarak taşeronu da artan bir sistem olmuştur. Dolayısıyla TYP çalışanlar da özellikle MEB’in ihtiyacı olan güvenlik ve temizlik alımları için süreklilik getirmelidir.

 

MYMEMUR
KAMU EXPRESS sayfasını
KAMU EXPRESS hesabını

HABER HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.