Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 220.39 225.88
  • Dolar 5.6134 5.6235
  • Euro 6.4316 6.4432
Oturum Aç Üye Ol

Yazar İBRAHİM DEMİRKAN
Kamu Express
01 Mayıs 2018 Salı 21:33
DERİN DALGANIN İKİNCİ PERDESİ: DAS İST ERBAKAN 2

Usta kalem deneyimli gazeteci Fehmi ÇALMUK’un Milli görüş lideri, 54. Hükümetin Başbakanı Prof.Dr.Necmettin ERBAKAN’ın hayatını anlattığı ‘Das İst Erbakan’ serisinin ikinci kitabı çıktı. “Das İst Erbakan 2” ‘nin alt başlığında ‘‘Anadolu’nun Sanayileşme Sevdası” yazıyor.

Kitabın iddialı olduğu bir yön Erbakan’la ilgili hiç bilinmeyen hatıralar, belgeler ve fotoğraflara yer veriyor olması.

Kitap Erbakan’ın Türkiyenin en genç doçenti ünvanını aldığı İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nde 1951 yılında başladığı asistanlığından siyasete girdiği 1969 yılına kadar olan süreci masal gibi sıkmadan ilgi çekici anılar ve belgelerle süsleyerek anlatıyor.

Kitap Erbakan hocanın ruh kökü itibariyle tasavvuf büyüklerinin elinde yoğrulan maneviyatını,Türkiyede ilk yerli otomobil yapma gayretinin başlangıcı olan Gümüş Motor fabrikasının nasıl kurulduğunu ve Devrim otomobiline kadar uzanan süreci de belgelerle anlatıyor.Erbakan hoca manevi köklerini unutmayan birisi. Örneğin Yörükzade Ahmet Efendi’yi 1950’li yıllarda ziyaret ettiğinde ‘Ya yal dervişi…ya hal dervişi olursun’ sözünü yıllar sonra kurduğu Refah partisi üyelerine de söyleyecektir.(Sh.15)

Kitap sayesinde’ gümüş motora’ neden ‘gümüş’ denildiğini Mehmet Zahit Kotku’nun manevi önderliğinde devam eden o dönemdeki ‘Gümüş’hanevi dergahından geldiğini öğrenmem benim için ilginç bir detaydı (Yine Gümüşhanevi dergahının şeyhlerinde Prof.Dr.M.Esad Çoşan’ın Ankara Pursaklar’da havalanına giderken solda kalan Gümüşköy mahallesini kurarken de bu isimden faydalanması ilginçtir)

Erbakan manevi enerjisini ehl-i tasavvuftan alırken o dönemde milliyetçi, mukaddesatçı yapılarda da yer alıyor. Fakat 90’lara geldiğimizde artık Erbakan hocada o dönemin Türkçü-Milliyetçi akımlarına karşı fikren mesafeli durduğunu görüyoruz. Çünkü maneviyata ait fikirlerini o dönemde inanan insanlar ancak Türkçülük akımının çatısı altında söyleyebilmektedir. Bunun istisnası örnekler olmakla birlikte İslami hassasiyeti olan camialar milliyetçi mukaddesatçı çevrelerle bir ittifak halindedir. Bu yakınlık yüzünden Erbakan 1965 yılında Alparslan Türkeş’in genel başkanlığını yaptığı CMKP’nin Samsun kontenjan adayı gösterilir ve yine bu yüzden 1969 ‘da seçimle kazandığı TOBB başkanlığından haksız bir şekilde polis zoruyla çıkartılırken kendisine destek için Ülkücü gençler gelir.

Erbakan kendisinin de ifade ettiği gibi dünyayı bir icad yaparak kurtaracağına inanır ve bu yüzden bilim adamı olur, profesör olur, nitekim Almanya'da parlak işlere imza atar ve dönünce Gümüşü Motor'u kurar ama “67 tane motor ithalatçısının içerisinde ismi Türk ismi olan 3 kişi vardı.” (Sh.107) ve bu ithalatçıların oyunları gümüş motoru parasal sıkıntıya sokar. O zaman ekonomiye hakim olmak gerektiğini, icadını paranın gücüyle dizayn edebileceğine inanan Erbakan o devirde paraya hükmeden ama ‘ 20 milyon dolar yatırım kotasını 19 milyon doları İstanbul ve İzmir tüccarlarına, 1 milyon doları ise Anadolu sanayicisine veren’ (Sh.264) TOBB’un başkanlığını da kazanır. Erbakan bu seviyeye ulaşınca o dönemin başbakanı Süleymen Demirel’in siyasi gücünü kullanmasıyla koltuğundan haksız bir şekilde uzaklaştırılır. İşte Erbakan o zaman siyasete hakim olmadan ne icad ne ekonomik konularda bir şeyler yapılamayacağını anlayınca siyasete girmeye karar verir.

Das ist Erbakan-2 bu süreci bol bol görsellerle film gibi anlatıyor.

Erbakan’ın hayat-ı şahsiyesine girecek olursak ki kitap bunu çok ustaca yapıyor ve Erbakanla çevresi hakkında çok ilginç bilgilere ulaşıyoruz. İshak Alaton, Üzeyir Garih’ten Erbakan’ın 1967 yılında Nermin Saatçioğlu ile evlenmesine ve Erbakan’ın göz alanında dünyaca ün yapmış kardeşi Nizamettin Erbakan’a kadar bir çok isimle ilgili ilginç bilgilere ulaşıyoruz.

Yaşadığında kıymeti tam anlaşılmayan ama vefatından sonra artık Türkiye’de tüm çevrelerin takdir ettiği bir isim olan Türkiye Cumhuriyeti başbakanı, milli görüşün lideri Prof.Dr. Necmettin Erbakan’ı objektif, hakkaniyetli bir bakış açısıyla tanımak isteyenler için ‘Das ist Erbakan 2 ‘ güzel bir kaynak.

Yazarlar araştırma ve yayın etiğine uymayı taahhüt ederler. Yazarlara telif ücreti ödenmez. Sitede yayınlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Makale BaşlığıTarih
YENİ ÖĞRETİM YILI ‘YENİ’ Mİ? 10.09.2018 03:40:00
YENİ ÖĞRETİM YILI ‘YENİ’ Mİ? 09.09.2018 09:19:00
SIRA SANA DA GELECEK DOKTOR! 21.04.2018 05:24:00
ÖLÜMÜ ÖLDÜREN YAZAR 22.10.2017 07:27:00
İNTERNETTE ‘ÖRGÜTLENME 17.10.2017 20:28:00
İFTİRALARA CEVABIMDIR 08.06.2017 05:36:00
MECİDİNİN HZ. MUHAMMED (SAV) FİLMİNE GİTMELİ Mİ? 07.12.2016 19:37:00
KILIK KIYAFET DEVRİMİ YAPILMALI 22.11.2016 23:45:00
15 TEMMUZU SANATA YANSITABİLECEKMİYİZ? 13.10.2016 11:12:00
KURTULUŞ GECESİ VE MEMUR SEN 02.08.2016 21:06:00

MAKALE HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.

RESİM GALERİ

ATAMALARDA 7 BRANŞA GÜZEL, 1 BRANŞA KÖTÜ HABER

atamalarda 7 branşa güzel, 1 branşa kötü haber

MUCİZE DEĞİŞİME SİZ DE TANIK OLUN!

Mucize değişime siz de tanık olun!

MEMURLARDAN, TAŞERONA, BORÇLULARDAN İŞÇİLERE HERKESE MÜJDE!

Memurlardan, taşerona, borçlulardan işçilere herkese müjde!

İŞTE RAFLARDA YERİNİ ALAN SON KİTAPLAR!

Psikolojiden, polisiyeye, bakım ve güzellikten, komediye işte en son çıkan kitaplar!

TBMMDE HANGİ PERSONEL NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

TBMMde hangi personel ne kadar maaş alıyor?

FETÖ BASKINI BYLOCKÇU POLİSLER VE JANDARMALAR LİSTEDE

FETÖ baskını bylockçu polisler ve jandarmalar listede

MEMURA YARIM MESAİ TAM MAAŞ MÜJDESİ! YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Memura yarım mesai tam maaş müjdesi! Yürürlüğe girdi

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

750 BORDO BERELİ ORAYA GÖNDERİLDİ

HABERİN FOTOĞRAFLRAI

haberin fotoğrafları

ÖĞRETMENLİĞİ KEBAP BİR MESLEK OLARAK GÖRENLERİN BİLMEDİĞİ 17 ŞEY

ÖĞRETMENLİĞİ KEBAP BİR MESLEK OLARAK GÖRENLERİN BİLMEDİĞİ 17 ŞEY

VİDEO GALERİ

İŞÇİ BABANIN VE ATANAMAYAN OĞLUNUN KLİBİ (bizim oğlanın rahatına bak)
Öğretmenin yürek burkan hikayesi
Arda Turandan muhteşem gol
İDAM CEZASINA ÇARPTIRILAN MUHAMMED MURSİNİN SON SAVUNMASI
engelliler haftası
GÖZÜMÜN NURU NAMAZ DİYEN ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ
ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERİN ÇIĞLIKLARI
BAYRAĞI ERMENİLERE BIRAKMAYAN KAHRAMAN TÜRK
ÇANAKKALE ZAFERİ TANITIM FİLMİ YAYINLANDI
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu Önemli Açıklamalar

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ