Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 242.32 247.81
  • Dolar 6.3635 6.3750
  • Euro 7.4387 7.4521
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C
SELMAN BOYLU
slmnbyl@gmail.com
Kamu Express

MAARİF DÂVAMIZ...

03 Ocak 2016 Pazar 13:34

Hangisi olursa olsun vücudun en çok kanayan organı, büyük hayalleri olan bir hayatın ölüm nedeni olur.

Yıllarca kanayan yaramız eğitim. Ne yazık ki!..

Maarif teşkilatı itaatkâr köleler yetiştirmek için dizayn edildi. İrfan sadece teşkilatın adıydı. Darbe dönemleriyle millileştirilen (!) eğitim ile 20. yüzyılın makineleşmesine karşı siyah üniformalı piyadelerini hazırlıyordu. Kara bedenleri; beyaz bir yakanın temizliği, iç-dış edilmiş mendil, çatlak parmakların düzgün kesilmiş tırnakları disipline ediyordu. Üniformaların rengiyle gerçekleştirilen mavi ıslahat 90'lı yılların en önemli gelişmesiydi. Sağlam omurgaya sahip talim ile memleket terbiye edilmeye devam ediyordu.

Çok tecrübe biriktirmiş çok yollar geçmiştik. Üniversitelerimiz ilmi olmayan fikri atılımlar gerçekleştiriyor, yakılacak ateşlere odun hazırlıyordu. İzafiyet teorisi sol çıkarımlara ışık tutmalı, atom faşist bölünmelere uğramalı, makinalar sağa dönen çarklarla işlemeli, ilahiyat laik tanrılara ulaşmalıydı.  İyi mühendisler, doktorlar, öğretmenler sınavlarını mülkün hâkimlerine vermeli, notunu darağacında almalıydı. Sınav salonuna bir sağdan bir soldan girilmeliydi ki adalet yerini bulsun.

El basar gibi olduk yaramıza…

Şükür!

Rengi rengine uydurulan taytları türbanlarla kapatır olduk, seçmeli derslerimiz zorunlu karmaşa içerisinde veriliyor artık. Panolarımız, koca koca dolaplarımız değerler eğitiminin büyük sorumluğunu taşıyorlar. Birinci sınıfta el yazısı ile gelecekte tek dokunuşla sonsuzluk çizgisine ulaşma gayretlerimiz ikinci sınıfta bağımsızlık bildirgesi yayınlayan harflere tüm imtiyazlarını tanıyor. Liselerimiz, akademik başarı ve duygusal patlamanın reaksiyonunun mükemmel sonuçlarının izlendiği koca laboratuarlar olarak çağdaş dünyaya kusursuz ürünler veriyor. Üniversitelerimizde ileride icra edilecek mesleğin tüm teknik bilgileri şarj ediliyor, hamdolsun!

Geçmişimiz bize çok önemli tecrübeler kazandırdı.

Açığımız yok evraklarımız tastamam duruyor mavi klasörlerde…

Şükür kanayan yaramıza el bastık…

Fakat bu müdahalemize aldanıyoruz galiba…

Zira parmaklarımızın arasından kan hâlâ sızmakta…

Yazarlar araştırma ve yayın etiğine uymayı taahhüt ederler. Yazarlara telif ücreti ödenmez. Sitede yayınlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Makale BaşlığıTarih
DAVAMIZ MAZLUM ŞİMDİ! 30.01.2015 18:09:00
MEVLİT’TEN MİRAC’A 28.12.2014 06:43:00
KİMLİK BUNALIMINDAKİ SENDİKALAR 20.12.2014 16:33:00
DEMOKRASİ ALDATMACASI 05.12.2014 00:24:00
"CİHAD"A ÇAĞRI!.. 28.11.2014 00:04:00

MAKALE HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.