Haber Gönder Künye Bilgileri İletişim
  • Altın (Has) 218.20 223.68
  • Dolar 5.5498 5.5598
  • Euro 6.3900 6.4015
Oturum Aç Üye Ol

Son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı “Öğretmen Performans Değerlendirme" uygulamasını hayata geçirebilir mi?


HAVA DURUMU

  • °C - °C
  • °C - °C
  • °C - °C
MAHİR KILIÇOĞLU
mahirkilicoglu@hotmail.com
Kamuexpress

NİTELİK SORUNU VE ÖĞRETMEN

23 Kasım 2017 Perşembe 23:09

2014 yılı rakamlarına göre Türkiye’de doktora yapmış öğretmen sayısı Milli Eğitim Bakanlığının genel personel sayısının binde 1’i kadardır. Yüksek lisans yapmış olan öğretmen sayısı da % 3’tür.

Yıllardan beri öğretmenlerin nitelikleri konusunda sürekli şikayet eden yetkili-yetkisiz insanlarımız var. Ülkemizin insan profili konusunda hiç bir fikri olmayanlar, sürekli göz önünde bulunan öğretmenlerin itibarını, yanlış bilgi ve algılarla yerle bir ettiler.

Yıllar önce, lise mezunları okullarda öğretmenlik yaparken, ağzını eğe-büke bilmediğini öğrencilere çaktırmamaya çalışan öğretmenlerimiz varken, kimse kalkıp bu tür öğretmenleri sorgulamadı.

4 yıllık herhangi bir fakülte mezunlarının öğretmen yapıldığı yıllarda, sınıfa girip, ilkokul 2. sınıf çocuklarına açın kitaplarınızı okuyun demekten başka bir iş yapmayan kişiler öğretmenken ki hala büyük kısmı öğretmenlik yapıyor bunların; kimse öğretmenlerin niteliğini tartışmadı.

Alan dışından kişilerin, PDR, sınıf öğretmenliği, Özel eğitim öğretmenliği, Beden Eğitimi öğretmenliği ve diğer pek çok alana geçmesine bakanlık izin verirken, bu alanların niteliklerinin nasıl bu geçişlerden etkileneceğini hesap etmedi. Bugün kalkmışlar, PDR öğretmenlerinin, özel eğitim öğretmenlerinin, sınıf öğretmenlerinin ve beden eğitimi öğretmenlerinin vd. durumları tartışılıyorsa, bunda en büyük suç bizzat bakanlığın bürokratlarının ve ilgili siyasilerindir.

Şubat 2016’da cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan “Profesörler, Doçentler İmam-Hatip Liselerine Müdür olsun” çıkışını yaptılar. Türkiye’de öğretmenlere ve okul müdürlerine verilen ücretler böyleyken, yetkilerden çok sorumlulukları varken akademisyenlerin liselerde müdürlük yapmalarını istemek gerçeklerle bağdaşmıyor.

Üstelik, Milli Eğitim Bakanlığının binde 1 düzeyinde doktora yapmış öğretmeninin olması demek, doktora yapan öğretmenleri bakanlık elinden kaçırıyor demektir. Nereye kaçıyor Doktorasını yapan öğretmenler; daha iyi sosyal ve ekonomik imkanları olan üniversitelere kaçıyorlar.

Sayın Cumhurbaşkanımızın dileğini gerçekleştirmek için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığının tekrar örgütlenmesi, öğretmenlerin kariyer basamaklarının açık ve net şekilde belirlenmesi, akademik öğretmen kadrolarının oluşturulması ve okulların yeniden yapılandırılması gerekiyor.

Nitelikli öğretmen derdinde olan Türkiyemin doktora yapmış öğretmenleri elinde tutmayı, Bakanlık bünyesindeki okullarda ve teşkilatlarda akademik nitelikli öğretmenleri çalıştırabilmeyi becermesi gerekiyor.

Üniversitelerde akademisyenlerin maaş karşılığı ders saati 10, ek dersleri de haftalık 20 saat ve bunların ücretleri akademik duruma göre 18 liradan 27 liraya kadar değişmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığında Doçentlik ünvanıyla görev alacak bir okul müdürünün ek ders ücreti normal okullarda 12 tl civarında, özel eğitim okullarında 15 tl civarında. Bunlara en fazla 30 saat üzerinden ek ders ödenecek. Bunun maddi karşılığı da bir aylık asgari ücretin tutarı kadardır.

Kaldıki, okul müdürlerinin eğitim öğretimle ilgili işlerinden çok, okulun yapı, güvenlik, tefrişat, temizlik, personel durumu, maaşlar ve ödenekler, raporlar vb. pek çok konuda sorumlulukları var.

Öğretmenlerin başında da o kadar çok kamu baskısı var ki, her birinin kendi meslekleriyle ilgili yeterliliklerini artırma konusunda ne fırsatı var ne böyle bir düşüncesi var. Çünkü, yetkililer ve öğretmenlerden şikayet edenler de dahil nitelik artmasıyla kimsenin ilgilendiği yok. Herkesin eğitimden bir beklenti içine girdiği günümüzde, yanlış politikaların bütün sorumluluğunun öğretmenlere yüklenmekte olduğunu görüyoruz.

Yine bir öğretmenler günü daha geldi. Herkes öğretmenlerle ilgili güzel sözler söyleyecek. Eğitimin sorunlarına karşı belki birileri hamasi laflar edecek. Düşünmeden uygulamaya konular yenilikler, sınav sistemi, iş piyasasının beklentileri ve eğitim sisteminin sorunları vs. hala eskisi gibi duracak ve biz yine öğretmenleri tartışacağız.

Sevgili meslektaşlarımın öğretmenler gününü kutluyorum.

Mahir KILIÇOĞLU

mahirkilicoglu@hotmail.com

Yazarlar araştırma ve yayın etiğine uymayı taahhüt ederler. Yazarlara telif ücreti ödenmez. Sitede yayınlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Makale BaşlığıTarih
KIYAMET BEKLENTİSİ VE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ 17.09.2018 06:00:00
REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZLERİ EK DERS SORUNLARI 25.08.2018 01:51:00
KKTC’DE EĞİTİM 20.07.2018 05:00:00
BİZ ÜÇ KİŞİ 16.07.2018 04:00:00
BİR ÖDÜLÜN ARKA PLANI 14.07.2018 05:00:00
DUAYEN EĞİTİMCİ 09.07.2018 23:58:00
TÜRK TİPİ EĞİTİM SİSTEMİ 25.06.2018 05:00:00
PARTİLERİN 24 HAZİRAN EĞİTİM VAATLERİ 13.06.2018 05:00:00
NURETTİN HOCA 2 04.06.2018 05:00:00
NURETTİN HOCA 1 01.06.2018 05:00:00

MAKALE HAKKINDAKİ YORUMLAR

Yorum Yaz
Büyük harflerle yazılan, yasalara aykırı; küfür, hakaret, dil, din, ırk ayrımı ifadeleri içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Bu bölüme yorum yazmakla, ip adresinizin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ise ip adres bilginizin yetkililerle paylaşılacağını kabul etmiş olursunuz.