SON EKLENENLER

Çağrı üzerine çalışma

İş Kanunu esas itibariyle esnek çalışma düzenine uygun bir çalışma rejimine sahip değildir.
17 Mayıs 2022 16:55

Çalışma şekli ana hatlarıyla; günlük, haftalık, aylık ve yıllık çalışma süresinin mutlak olarak belirlenmesi üzerine kurulmuştur.

Çalışma süreleri İş Kanunu kapsamında haftada 45 saat olarak belirlenmiştir. İşyeri uygulamaları saklı kalmak kaydıyla çalışma süreleri tespit edilirken ara dinlenme süreleri hariç fiili çalışma süresi tespit edilmelidir.

Ara dinlenmesi süreleri aşağıdaki şekilde özetlenebilir;

· Dört saat veya daha kısa süreli işlerde on beş dakika,

· Dört saatten fazla ve yedi buçuk saate kadar (yedi buçuk saat dahil) süreli işlerde yarım saat,

· Yedi buçuk saatten fazla süreli işlerde bir saat,

İş sözleşmesi ve çalışma koşullarını belirleyen yazılı evraklarda aksine hüküm yoksa haftanın iş günlerine eşit olarak dağıtıldığı kabul edilmektedir. Altıncı çalışmayı takip eden yedinci gün mutlak olarak hafta tatili olduğundan, İş Kanununda işgünü kavramı altı günden oluşmakta olup, çalışma süresi esas itibariyle 6 gün ve günde 7,5 saattir.

Çağrı üzerine çalışma şekli, yazılı sözleşme ile işçinin yapmayı üstlendiği işle ilgili olarak kendisine ihtiyaç duyulması halinde iş görme ediminin yerine getirileceğinin kararlaştırıldığı iş ilişkisi olarak tanımlanmaktadır.

Çağrı üzerine çalışma genellikle inşaatlarda, tarım işlerinde, otellerde, restoranlarda ve eğlence yerlerinde görülen bir çalışma türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür çalışmalarda, işçilerin ücretleri 4857 sayılı İş Kanunu'na konan özel bir hükümle koruma altına alınmıştır.

STAR GAZETESİ

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER