SON EKLENENLER

Erzincan'da şu ana kadar zehirli bir atığa saptanmadı

Erzincan'da 13 Şubat'ta meydana gelen toprak kaymasında kaybolan 9 işçinin arama çalışmaları sürüyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, ekiplerin tehlikeli atıklara yönelik her gün 9 noktadan numune aldıklarını ve şu ana kadar zehirli bir atığa saptanmadığını söyledi.
21 Şubat 2024 12:58

Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Alparslar Bayraktar, Erzincan'da maden sahasında meydana gelen toprak kaymasına ilişkin açıklama yaptı.

Halk sağlığına zarar vermeyecek şekilde ölçümler sürüyor. Arama faaliyetleri ile ilgili çalışmalar 2 gün önce heyelan riski nedeniyle durmuştu. Bunun yanında heyelan olmuş toprağın uygun olacak alanlara taşınması ile ilgili faaliyetlerimiz şu anda devam ediyor.

En önemli önceliğimiz 9 çalışanın aranmasıyla ilgili faaliyetler devam ederken aileleri sürekli bilgilendirdik. Onların yanında olacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyoruz.

"9 kişi hakkında cezai ve adli işlemler devam ediyor, bu sayı artabilir"

Olayın oluş şekliyle alakalı soruşturmalarımız adli ve idari yönden sürüyor. Adli süreç konusunda 6'sı tutuklu, 3'ü adli kontrol şartıyla serbest olmak üzere 9 kişi hakkında cezai ve adli işlemler devam ediyor, bu sayı artabilir. Bu süreç titizlikle devam ediyor. 14 Şubat itibarıyla maden faaliyetleri durduruldu, tesiste herhangi bir faaliyet yapılmıyor. Önceliğimiz heyelana uğramış toprağın sağlıklı şekilde tekrar depolanmasıyla alakalı faaliyetlerdir.

Burası ÇED izninde onay almış, üretim ve yığma ile alakalı konunun Çevre İzin Belgesi'nde ifade edilen şekilde uygulandığı yönünde. Ekibimizin yine araştırmaları devam ediyor.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın açıklamasından öne çıkanlar:

3 bine yakın personel ve 800'ün üzerinde araç sahada.

Öncelikle arama işini yapan arkadaşlarımızın güvenliğini önceliyoruz. Onun için arama çalışmalarına ara veriyoruz. "Aşağıda güvenle çalışabilirsiniz" denildiği andan itibaren AFAD çalışmalarına devam edecek.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin açıklamalarından öne çıkanlar:

Uzman arkadaşlarımızla birlikte ve donanımlarımızla birlikte olayın olduğu günden itibaren yakından takip ediyoruz.

İlk anda toprağın nehir ile buluşmasını kesmek gerekiyordu. Bu toprağın güvenli bir yere nakli için gerekli çalışmaları yaptılar. Bu toprağın herhangi bir şekilde insan sağlığına zararı var mı gibi sorulara cevap bulabilmek açısından 9 noktadan örnek alıyorlar ve laboratuvarlarda inceliyorlar.Ekiplerimiz tehlikeli atıklara yönelik her gün numune alıyorlar. Şu ana kadar zehirli bir atığa saptanmadı.

Olayın olduğu gün buraya gelememe nedenim sağlık sebepleri. Ancak olayın olduğu ilk andan itibaren çalışmaları sıkıca takip ettim.

2008'de ilk ÇED raporu alınmış. Aradan geçen zaman süre içinde aralıklarla genişletme gibi bir takım ÇED raporundaki yenilenmeler söz konusu olmuş. ÇED raporu için başvurulduğunda uzunca bir süre var. ÇED raporu için bazen 20'den fazla kamu kuruluşuna tek tek soruluyor. İstenilen ne kadar şart varsa getirildiğine emin olunduğunda izin veriliyor. Arkadaşlarımız şu ana kadar bu bölgede 135 denetim yapmışlar. En son 2022 ortalarında kapatma kararı vermişler en ağır para cezası vermişler ve savcılığa suç duyurusunda bulunmuşlar. O günden sonra neredeyse hemen her gün uğrayarak çevreye zarar veriliyor mu diye ölçümler yapmaya devam etmişler. Adli ve idari boyutta inceleniyor.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın açıklamalarından öne çıkanlar:

Birikme ihtimali olan suya yönelik bir pompa sistemi kuruldu. Maden sahasının adeta küçük bir baraj inşa edilecek. Sahanın bir üst tarafında alana girmemesi için bir bypass sistemi planlanıyor. Herhangi bir tehlike arz edecek durum yok.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği konusunda araştırmalarımız devam ediyor. Kök nedenlerin bulunması noktasında müfettişlerimizin çalışmaları sürüyor. İhmal ve kusuru olan kim varsa hukuk önünde hesap vereceğini belirtmek isterim.

TRT

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER