SON EKLENENLER

Eski emniyetçi MOSSAD ajanı çıktı!

Son dalgada, aralarında eski emniyet müdürü Hamza Turhan Ayberk ile biri FETÖ üyeliğinden olmak üzere 5 ihraç polisin de bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.
06 Mart 2024 07:22

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 yılının sonunda Katar dönüşü, “Bedelini ağır öder. Biz dün kurulmuş bir devlet değiliz” sözleriyle açık uyarı yapmasının sonrasında düğmeye basan MİT, MOSSAD’a üç ayda üç operasyon düzenledi. MİT, son olarak dün MOSSAD’a bilgi satanları kıskıvrak yakaladı. 
MİT unsurlarınca çökertilen hücrede, Fetullahçı Terör Örgütü üyeliği (FETÖ/PDY) sebebiyle emniyetten ihraç edilen İsmail Kaya ile hücrenin başındaki kilit isim eski Emniyet Amiri Hamza Turhan Ayberk, İstanbul Vergi Dairesi aktif memuru M. Y. de bulunuyor. Uluslararası casusluk faaliyetleri sebebiyle yakalanan hücrenin, hedef kişilere ait sırlara ulaşıp ulaşmadıkları henüz bilinmiyor. 

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, MİT ve İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünün düzenlediği ortak operasyonla, edindikleri bilgileri İsrail dış istihbarat servisi MOSSAD’a sızdırdıkları iddiasıyla aranan 8 kişilik ajan ağını deşifre etti. Yapılan çalışmalar sonunda dün sabah operasyonun düğmesine basıldı, casusluk faaliyetleri tespit edilen 8 kişiden 7’si yakalanarak gözaltına alındı. Bu kişilerden 5’inin ihraç polis olduğu ortaya çıktı.  Bir şüphelinin firari olduğu öğrenilirken, operasyona ilişkin çarpıcı detaylara ulaşıldı.

FETÖ ÜYESİ MOSSAD AJANI 

Şüpheliler arasında bulunan ve hücrenin tepesindeki isim; eski emniyet amiri Hamza Turhan Ayberk.Tehdit, taciz ve takip eylemlerinde de bulunduğu öğrenilen Ayberk’in kurduğu ekipte FETÖ/PDY üyesi kilit bir isim İsmail Kaya, operasyonda 4 buçuk kilo kokain ve uyuşturucu ticaretinde kullanılan hassas terazi ile birlikte yakalandı. Hücredeki isimlerden M. Y.’nin ise İstanbul Vergi Dairesi’nde görevli memur olduğu tespit edildi. Şebeke içinde yine cinsel istismar suçundan hakkında soruşturma açılan ve bu sebeple emniyet teşkilatından ihraç edilen Ö. Ş. de bulunuyor. Emekli polis memuru E. K.’nin yanısıra polislikten istifa ettiği öğrenilen Ö. B. G., özel güvenlik görevlisi F. K. ile rüşvet suçundan emniyet teşkilatından atılan H. K.’nin, söz konusu casusluk faaliyetlerinde bulunan kişiler olduğu kaydedildi.

BELGRAD’DA EĞİTİM ALMIŞ

Televizyonlarda sabah programlarına katılan, eski Güngören İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Turhan Ayberk ile MOSSAD’ın, Ayberk ile “Victoria” kod adlı ajanı aracılığıyla temasa geçtiğini tespit eden MİT, özel dedektiflik yaptığı açıklanan Ayberk’in para karşılığı MOSSAD’a bilgi sızdırdığını belirledi. Kamu görevlilerinin de bulunduğu kişilerden ekip kurduğu tespit edilen Ayberk’in, aldığı talimatlar üzerine Türkiye’deki Orta Doğulu kişi ve şirketler hakkında bilgi derlediği anlaşıldı.

Yapılacak işlerle ilgili Belgrad’da 2019’da MOSSAD’dan eğitim aldığı öğrenilen Ayberk, İsrail gizli servisi tarafından önce basit işlerde kullanıldı. Ayberk, MOSSAD’ın yönlendirmesiyle gizli haberleşme uygulamaları kullanırken, resmî kayıtlara yansımaması için ödemeleri de kripto para cinsinden aldı. Bilgi sızdırmanın yanı sıra hedefindeki kişilerin araçlarına yerleştirdiği takip cihazıyla konumlarını anlık olarak MOSSAD’a aktardığı belirlenen Ayberk’in, bu kişileri taciz ettiği ve zaman zaman tehditlerde bulunduğu öğrenildi.

Eski emniyetçi MOSSAD ajanı çıktı! - 1. Resim

Hamza Turhan Ayberk’in sosyal medya hesabında İsrail’e karşı tutum sergileyip, Filistin’e destek paylaşımları yaptığı görüldü. Öte yandan Ayberk’in katıldığı bir yayında Sherlock Holmes’ın “Gölge Adam” kitabından örnekler vermesi dikkat çekti.

İSRAİL KARŞITI PAYLAŞIM

Ayberk’in adını Türkiye; Güngören İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı olduğu dönemde, eşi Feride Ayberk ile gittiği Ataköy Regatta’daki bir barda ayağından tek kurşunla vurulmasıyla duydu. Saldırıyı gerçekleştiren Erdal Çeçen gözaltına alınmış, bacağından vurulmasının ardından meslekten çıkarılan Ayberk de mesleğe geri dönmek için AYM’ye başvurmuştu. Instagram hesabında Ayberk’in İsrail’e karşı tutum sergileyen, Filistin’e destek paylaşımları yapması dikkat çekerken, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya “Ülkemiz sınırları içinde yürütülmek istenen casusluk faaliyetlerine asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Eski emniyetçi MOSSAD ajanı çıktı! - 2. Resim

DÜĞMEYE 2021’DE BASILDI

MİT, 2021’de MOSSAD’ın Türkiye’de aktif olarak faaliyet yürüttüğü özel dedektifler ve taktik elemanlara yönelik operasyonlar yapmıştı. 2022’de de 58’i yabancı, 39’u Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı toplam 97 kişi yakalanmıştı. Bu operasyonlarda tutuklanan 51 kişinin yargılaması devam ediyor. İsrailli ajanlar ile yurtdışında düzenli şekilde buluşan ve İsrail İstihbaratının verdiği görevleri yerine getiren Selçuk Küçükkaya ve 16 kişiden oluşan şebekesi de geçen yılın nisan ayında çökertilmişti. Bu yılın ocak ayında gerçekleşen operasyonda ise İstanbul merkezli 8 ilde çoğunluğu yabancı uyruklu 34 kişi gözaltına alınmıştı. Şubat ayında düzenlenen 2024’ün ikinci operasyonunda da dokuz kişiden yedisi gözaltına alınmış, ikisinin ise başka bir suçtan tutuklandığı belirlenmişti. 

YEŞİM ERASLAN VE SADIK KAHRAMAN

TÜRKİYE GAZETESİ

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER