SON EKLENENLER

Memurlar grev ve siyaset hakkı verilmesini istiyor.

Toplu Sözleşmenin ardından teşkilatla buluşmalara devam eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Denizli teşkilatıyla bir araya geldi. Yalçın programlar öncesinde ise bazı sendikal temaslarda bulundu.
18 Eylül 2021 13:19

Teşkilat programları kapsamında Denizli’yi ziyaret eden Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın burada Memur-Sen İl Divanı’na katıldı. İl divanında Memur-Sen il ve ilçe yönetimleri, iş yeri temsilcileri ve üyelere hitap eden Genel Başkan Yalçın, hizmet kollarındaki ilavelerle birlikte memur maaşlarına%40’a varan artışların olduğunu belirterek önemli maddelerin de bu toplu sözleşmede yer aldığını söyledi.

Sendika üyesi olmanın kıymetli hale geldiğini belirten Yalçın, toplu sözleşme ikramiyesinde gerçekleşen artışın sendikalılığa değer kattığını söyledi. Aynı yaklaşımın yetkili sendika ile yetkili olmayan sendikalar arasında da yapılması gerektiğini belirten Yalçın “Şimdiye kadar sendikacılık sistematiği açısından önemli bir mesafe aldık ancak hala düzeltilmesi gereken maddeler var. Masada temsil noktasında adaletsizlikler var. Masada yetkili olmayan kurumların yer alması açıkça bir adaletsizliktir. Bize şöyle söyleniyor; ‘Masada çok aktörlü bir sistem uyguluyoruz. 3 konfederasyon da kamu görevlileri için mücadele ediyorsunuz.’ Bu doğruya yakın bir yanlıştır. Ben buradan bu vesileyle bir çağrı yapmak istiyorum. ‘Masanın karşı tarafı da (Kamu İşveren Tarafı) çok aktörlü olsun. Nasıl ki yetkili konfederasyon ve yetkisiz olanlar masaya oturuyorsa, masayı eşitleyelim Kamu İşveren Heyeti’nin yanına da diğer muhalefet partilerini ekleyelim.’ Böylelikle masayı eşitleyelim. Bakın o zaman toplu sözleşme tadından yeniyor mu?” ifadelerini kullandı.

6. Dönem Toplu Sözleşme süreci geride kaldı ama çözüm bekleyen birçok sorun da önümüzde duruyor” diyen Yalçın sendikal hakların gelişmesi için kanun değişikliğinin bir an önce yapılması gerektiğini ifade ederek “Kanun bu hâliyle bu yükü kaldıramıyor. Masa taleplere dar geliyor. Masada sandalye sayısını azaltmak, toplu sözleşmenin kapsamını artırmak, sendikal haklardaki kısıtları kaldırmak, hakem kurulunu hakemliğe uygun bir yapıya kavuşturmak gerekiyor. Biz, toplu sözleşmeden herkes yararlansın ama yetkili sendikaya üye olmayanlar bunun için dayanışma aidatı ödesin diyoruz. Memura grev ve siyaset hakkı verilsin istiyoruz” diye konuştu.

Yalçın Denizli’de gerçekleştirilen programdan önce ise Denizli Valisi Fuat Atik, Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ı ziyaret ederek çeşitli konularda fikir alışverişinde bulundu.

Yalçın daha sonra Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a da taziye ziyaretinde bulunarak başsağlığı diledi. Ziyaretlerde Memur-Sen Denizli İl Temsilcisi Feyzullah Öselmiş de hazır bulundu.

SENDİKA BÜLTENİ

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER