SÜRMANŞET HABERLER
SON EKLENENLER

O İŞÇİLERE 30 GÜNLÜK İKRAMİYE VE 2 GÜN İZİN MÜJDESİ! TİS'DEN

TİS'den 30 günlük ikramiye ve izin müjdesi çıktı.
24 Eylül 2019 15:19

Giyim devinde toplu sözleşme imzalandı

Koop-İş Sendikası'nın perakende giyim sektöründe ilk kez haftada çift gün izin hakkı elde ettiği H&M ile sürdürülen toplu iş sözleşmesi imzalandı

Ancak Koop-İş Sendikasının ve işverenin sosyal diyalog ilkelerini gözeterek Genel Başkanımız Eyüp ALEMDAR ve H&M Ülke Müdürü Müge ARPACIOĞLU’nun da katılımı ile 19/09/2019 günü yapılan görüşmeler saat: 23.00 ‘da anlaşma tutanağının imzalanması ile sonuçlandı.

ATALAY: SÖZLEŞME HAYIRLI OLSUN

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, burada yaptığı konuşmada, dünyanın en önemli firmalarından birinde örgütlenmekten dolayı mutlu olduğunu ifade ederek “Türk-İş’in üyelerine sesleniyorum. Sendikalar nerede örgütlüyse oralardan alışveriş yapmaları hem onların hem de ülkenin çıkarına. Sözleşmenin hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

‘İLK KEZ AVM’LERE SENDİKA GİRİYOR’

Alemdar ise bugünün Türkiye’de sendikacılık hareketi ve Koop-İş Sendikası için tarihi bir gün olduğunu belirtti. İlk kez uluslararası ölçekte büyük giyim mağazası zincirinde toplu iş sözleşmesi imzalandığını ifade eden Alemdar, “Ülkemizde ilk kez AVM’lere sendika giriyor. Bu nedenle sendika olarak çok mutlu ve gururluyuz.” diye konuştu.

2.800 ÇALIŞANI İLGİLENDİRİYOR

Yaklaşık 2 bin 800 çalışanı ilgilendiren TİS ile ücretlere bu yıl başında yapılan zamma ilave olarak yüzde 3 oranında iyileştirme yapıldı. İki gün haftalık izin hakkı sağlayan TİS ile çalışanlara birçok sosyal hakkın yanında bayram harçlığı verilmesi de kararlaştırıldı

ANLAŞMA NETİCESİNDE;

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİN SÜRESİ:

3/7 Toplu iş sözleşmesinin 01.06.2019 – 31.12.2021 tarihleri arasında yürürlükte kalması kabul edildi.

TÜM ÇALIŞANLARA İKİ OFF (HAFTADA İKİ GÜN İZİN):

Sözleşmeyle, Sendikamızın daha önce yapı marketlerde almış olduğu ve Türkiye’de ilk olan haftada iki gün izin hakkı (iki off) yine sendikamız tarafından bu kez de bir giyim mağazası zincirinde çalışanlara hak olarak alındı. Toplu iş sözleşmesiyle H&M mağazalarında çalışanların tümüne haftada iki gün tatilin (iki off) verilmesi kabul edildi.

KISMİ SÜRELİ ÇALIŞANLAR(PART-TİME):

Kısmi süreli çalışanların çalışma takvimleri en geç bir ay öncesinden belirlenmiş ve duyurulmuş olması gerektiği düzenlendi. İşverenin çalışanların ayın hangi günlerinde çalışacağını hangi günlerinde ise tatil yapacaklarını bilme hakkına saygı duyacağı, çalışanlar için belirlenmiş aylık çalışma planları makul, meşru ve geçerli bir sebep olmaksızın tek taraflı  olarak değiştirilemeyeceği düzenlendi.

ÜCRET ZAMMI:

Toplu iş sözleşmesiyle ücretin en geç ayın beşinci işgününde ödenmesi kararlaştırıldı ve ücret zammı olarak; 01.06.2019 tarihi itibariyle ücretlere, 2019 yılında ücretlere yapılan zamma ilave olarak yüzde 3 oranında zam yapılacak. 01.01.2020 itibariyle asgari ücretin altında kalan ücretlere asgari ücrete gelen artış uygulandıktan sonra yüzde 3 oranında zam yapılacak.01.01.2020 itibariyle asgari ücretin üzerindeki ücretlere yüzde 8 oranında zam yapılacak. 01.01.2021 itibariyle asgari ücretin altında kalan ücretlere asgari ücret zammı uygulandıktan sonra yüzde 3 oranında zam yapılacak.01.01.2021 itibariyle asgari ücretin üzerindeki ücretlere yüzde 9 oranında zam yapılacak.

YEMEK YARDIMI:

Uyuşmazlığın temel sebeplerinden biri olan yemek yardımının tüm çalışanlar için;

01.09.2019 tarihinden itibaren net 27 TL,

01.01.2020 tarihinden itibaren net 29,16 TL,

01.01.2021 tarihinden itibaren net 31,78 TL, olması hükme bağlandı.

İKRAMİYE:

Tüm çalışanlara ilk defa bu sözleşme ile;

İlk 7 aylık bölümünde (01.06.2019-31.12.2019) 30 günlük,

2020 yılında 35 günlük, 2021 yılında da 40 günlük

ücretleri tutarında ikramiyenin aralık ayı ücreti ile beraber verilmesi hükme bağlandı.

 SOSYAL YARDIM:

Sözleşmeyle ilk defa part-time çalışanlar dahil olmak üzere herkese;

01.06.2019 tarihinden itibaren aylık 120 TL,

01.01.2020 tarihinden itibaren aylık 130 TL,

01.01.2021 tarihinden itibaren aylık 140 TL sosyal yardım ödemesi yapılacak.

ÇOCUK YARDIMI:

Sözleşmeyle ilk defa, 01.08.2019 tarihinden geçerli olacak şekilde çocuk sahibi olan işçiye her çocuk için her ay 35 TL çocuk yardımı ödemesi yapılacak. Ücret artış dönemlerinde ücret zammı oranında arttırılacak.

TECRÜBE PRİMİ;

Çalışanlara tecrübe primi olarak;

Tam Süreli çalışanlar için;

İstanbul ilinde çalışanlar için;

2 yıl (dahil) 5 yıl arasında hizmeti olanlar için 490.00 TL/ay

5 yıl (dahil) ve üzeri hizmetli olanlar için 910,00 TL/ay  

 Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Muğla illerinde çalışanlar için;

2 yıl (dahil) 5 yıl arasında hizmeti olanlar için 450,00 TL/Ay

5 yıl (dahil) ve üzeri hizmeti olanlar için 800,00 TL/Ay

Diğer illerde çalışanlar için;

2 yıl (dahil) 5 yıl arasında hizmeti olanlar için 290,00 TL/Ay

5 yıl (dahil) ve üzeri hizmeti olanlar için 640,00 TL/Ay

Kısmi Süreli çalışanlar için;

İstanbul ilinde çalışanlar için; 2 yıl (dahil) ve üzeri hizmeti olanlar için 2,00 TL/Saat

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Muğla illerinde çalışanlar için;

2 yıl (dahil) ve üzeri hizmeti olanlar için 1,75 TL/Saat

Diğer illerde çalışanlar için;

2 yıl (dahil) ve üzeri hizmeti olanlar için 1,25 TL/Saat, Ödenmesine devam edilmesi kararlaştırıldı.

YABANCI DİL PİRİMİ;

Çalışanlara her ay 85,00 TL yabancı dil primi uygulamasına devam edilmesi kararlaştırıldı.

 VASITA YARDIMI:

İşçilere işyerine fiilen geldikleri her gün için belirlenen tutarlarda vasıta yardımı ödemesi yapılacak Bu tutarlar Toplu İş Sözleşmesi’nin yürürlük süresi boyunca işyerinin bulunduğu ilin ortalama toplu taşıma ücretlerine gelen zam oranında arttırılarak uygulanacak.

EĞİTİM YARDIMI

: Sözleşmeyle ilk defa, çocuğu öğrenimde olan her işçiye yılda bir kez eylül ayında; ilköğretim 150 TL, lise ve dengi 200 TL, üniversite ve dengi 250 TL net tutarında Eğitim Yardımı gift card olarak verilecek. Ücret artış dönemlerinde ücret zammı oranında arttırılacak.

BAYRAM HARÇLIĞI:

H&M işyerlerinde ilk kez çalışanlara bayram harçlığı verilecek. Buna göre 2020 yılından geçerli olmak üzere Ramazan Bayramı’nda net 165 TL, Kurban Bayramı’nda net 215 TL bayram harçlığı ödenecek. Part time çalışanlarda aynı tutarda bayram harçlığı alacak. Ücret artış dönemlerinde ücret zammı oranında arttırılacak.

KIDEM TAZMİNATI:

Kıdem tazminatına esas gün sayısı 40 gün olarak düzenlenmiştir.

ÜCRETLİ SOSYAL İZİNLER:

Üyelerimize verilecek ücretli izinler düzenlendi, kadın üyelerimizin doğum öncesi ve sonrası kullandıkları izinler ile süt izinleri arttırıldı. Koop-İş açıklamasında şöyle dedi; "Bundan sonraki süreçte Sendikamız H&M’de çalışan tüm üyeleriyle birlikte işyerinde verimliliğin artması, çalışma barışının sağlanması ve bu büyük kuruluşun marka değerinin korunması için elinden gelen çabayı ortaya koyacaktır. Pastayı büyütecek ve bu büyüyen pastadan hakça payımızı alacağız. Adaletli bir gelir paylaşımı için uğraşacağız. Koop-İş Sendikası olarak, sosyal diyalog ve uzlaşma kültürüne uygun davranan, masada iyi niyetini ortaya koyan H&M Türkiye yöneticilerine, Sendikamızın bu haklı ve meşru mücadelesinde bizlere desteğini hiç eksiltmeyen H&M çalışanı üyelerimize, mücadelemize destek veren emek dostlarına ve sesimizin kamuoyuna duyurulmasına aracı olan değerli basın emekçilerine teşekkür ediyoruz."

 

 

 

 

 

 

 

 

SGKREHBERİ

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER