SON EKLENENLER

Özgürlüğe kaçış

Altı Filistinlinin, İsrail’deki maksimum güvenlikli Gilboa Hapishanesi’nden kaçışı, son günlerin en çok konuşulan konuları arasına girdi. İşgal yönetimini şaşkına çeviren kaçış hikâyesi, ülke tarihinde ilk değil. Filistinliler, daha önce de başarılı firarlar gerçekleştirdi.
13 Eylül 2021 07:03

Tutuklulardan dördü daha sonra yakalansa da, firar olayı, hapishanenin çok iyi korunmasıyla gurur duyan İsrail işgal yönetiminin hanesine başarısızlık olarak yazıldı.

Geçtiğimiz hafta altı Filistinli tutuklunun, İsrail’in kuzeyindeki yüksek güvenlikli Gilboa Hapishanesi’nden tünel kazarak kaçışı, dünya gündeminin ilk sıralarına yerleşti. Tutuklulardan dördü daha sonra yakalansa da, firar olayı, hapishanenin çok iyi korunmasıyla gurur duyan İsrail işgal yönetiminin hanesine başarısızlık olarak yazıldı. Hücrelerinki lavabonun altından dışarıya bağlanan yaklaşık 22 metrelik tüneli sabırla kazan Filistinlilerin, bu işlemi ellerindeki kaşıklarla yapması ise, İsrail tarafının şaşkınlığını artıran bir diğer nokta oldu.

İsrail serseme döndü: Filistinli altı mahkum işgalci güce meydan okumaya devam ediyor

İsrail polisi, tutukluların sırayla dışarı çıktıktan sonra yakınlardaki bir köye kadar birlikte yürüdüklerini, orada ise ayrılarak farklı yönlere gittiklerini tespit etti. Filistinlilerin kazdığı tünel hapishanenin gözlem kulelerinden birinin hemen altına açılmasına rağmen, kuledeki nöbetçi askerin o sırada uyuyor olması ise, tutukluların şansının yaver gitmesine yardımcı oldu.

İLK FİRAR DEĞİL

Tutuklulara uygulanan insanlık dışı muamelelerle ünlü İsrail hapishaneleri, daha önce de firar eylemlerine tanıklık etti. 31 Temmuz 1958’de Şatta Hapishanesi’nden 77 Arap ve Filistinlinin firar etmesi, İsrail tarihindeki en büyük kaçış olarak nitelendiriliyor. Tutuklularla gardiyanlar arasında yoğun bir çatışmanın ardından gerçekleşen firar sırasında 11 kişi hayatını kaybetmişti. 17 Mayıs 1987’de Gazze’deki İsrail hapishanesinden altı Filistinli kaçmayı başarmış, bunlardan biri İsrail’in düzenlediği operasyonda öldürülüp biri yakalanmış, dördü izini kaybettirmişti. 2002’nin mayısında Ofer Hapishanesi’nden kaçan dört Filistinli ise, elle kazdıkları tünelden dışarı çıkmıştı.

İsrail’i madara eden firar: 6 Filistinli 10 metre tünel kazıp kaçtı

İHBARLAR ÇOK ETKİLİ

Firar eden Filistinlilerin yakalanmasında yerel halkın ihbarı çok etkili. Bu ihbarların bazılarının bizzat Araplar tarafından yapılıyor olması, İsrail güvenlik güçlerine çalışan muhbirlerin varlığını ortaya koyuyor. İsrail işgal yönetiminin, özellikle maddi sıkıntı içindeki Filistinlileri muhbir olarak kullanmak için yoğun bir çaba gösterdiği, bu noktada on yıllardır kapsamlı çalışmalar yürüttüğü biliniyor.

Yeni sembol kaşık

Gilboa Hapishanesi’nden firar eden Filistinli tutukluların, tünel kazarken yalnızca kaşık kullandıklarının ortaya çıkması, İsrail işgal yönetimini protestoda yeni bir sembol doğurdu: Kaşık. 1948’de evlerinden ve yurtlarından ayrılmak zorunda kalan Filistinliler, anahtarı sembol olarak kullanıyor. Anahtar, bir gün yeniden vatana dönmek ve çalınmış evlere tekrar yerleşmek umudu anlamına geliyor. Şimdi artık anahtarın yanına kaşık da eklenmiş bulunuyor.

YENİ ŞAFAK

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER