SÜRMANŞET HABERLER
SON EKLENENLER

Rum'dan beter Türk vekil

KKTC Cumhurbaşkanı rumların katlettiği şehitlere devlet töreni yapmak istedi, Türk milletvekili Rum gibi konuştu. Cumhurbaşkanı böyle isyan etti. Bir de şehitlerin akrabası çıktı
29 Mart 2021 07:18

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rumların katlettiği 5 şehidin sivil törenle defnedilmesinin ardından yaparak, şehitlerin devlet töreniyle gömülmesi gerektiğini söyledi. Ancak şehitlerin akrabası olan milletvekili Asım Akansoy, Tatar'ı acı ve gözyaşı üzerinden siyaset yapmakla suçlayınca Tatar'dan sert tepki geldi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Barış Harekatı devam ederken, 14 Ağustos 1974 tarihinde Muratağa’da Rumlar tarafından şehit edilen 5 kişinin sivil törenle defnedilmesi konusunda açıklama yaptı.

“Muratağa Sandallar Şehitliği’nde 5 şehidimiz için düzenlenen sivil tören, ailenin isteği doğrultusunda gerçekleşmiş olup, yine aynı istek doğrultusunda devlet töreni düzenlenmemiştir”diyen Tatar, daha önceki yıllarda da bunun benzer örneklerinin bulunduğunu ancak bundan sonra şehitler için ailelerin isteğinin ötesinde devlet töreni düzenlenmesi gerektiğini kaydetti.

TÜRK VEKİLDEN AKIL ALMAZ TEPKİ

Cumhuriyetçi Türk Partisi milletvekili ve defnedilen şehitlerin akrabası olan Asım Akansoy ise Tatar'ın bu açıklamalarına"Acı ve gözyaşı üzerinden siyaset yapmaktan utanmıyor musun Tatar? Sen ve Güneyde senin gibi düşünenlerin yarattığı bu acı ve gözyaşları üzerinden de devletçilik mi oynayacaksınız? İş bu noktaya mı geldi? Seni insanlığa davet ederim." ifadesini kullandı.

TATAR'DAN SERT TEPKİ

Akansoy'un açıklamalarına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Tatar,"1974’de Muratağa’da katledilen ve katliam çukuruna gömülen Emine Akansoy ve 4 çocuğu olan Şehitlerimize devlet töreni yapılması gerekirdi diye açıklamam üzerine milletvekili arkadaşın Facebook’ta paylaşımına bakınız!" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, konuya ilişkin şu açıklamayı yapmıştı:

“Barış Harekatı devam ederken, 14 Ağustos 1974 tarihinde Muratağa’da Rumlar tarafından katledilen ve katliam çukuruna gömülen 36 yaşındaki Emine Rüstem Akansoy ve çocukları 15 yaşındaki Sezin Akansoy, 13 yaşındaki Mustafa Akansoy, 12 yaşındaki Erbay Akansoy ve 8 yaşındaki Sibel Akansoy, 47 yıl sonra kimlikleri belirlenerek Muratağa Sandallar Şehitliği’nde toprağa verildi. Şehitlerimize bir kez daha rahmet dilerken, yaslı ailelerine ve yakınlarına da başsağlığı diliyor, büyük acılarını yürekten paylaşıyorum.

Uğraşımız ve mücadelemiz, bir kez daha bu acıların yaşanmaması, annelerimiz ile çocuklarımızın katledilip, katliam çukurlarına gömülmemesi ve o karanlık, acı ve vahşet dolu günlere dönülmemesi içindir. Halkımızın ve tüm çocuklarımızın vatan bildiğimiz bu topraklarda özgür, başı dik ve güven içinde yaşaması ana hedefimiz olup, bu doğrultuda da Türk askerinin Kıbrıs’taki varlığı ile Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünün devam etmesi Kıbrıs Türk halkı için vazgeçilemezdir.

Muratağa Sandallar Şehitliği’nde 5 şehidimiz için düzenlenen sivil tören, ailenin isteği doğrultusunda gerçekleşmiş olup, yine aynı istek doğrultusunda devlet töreni düzenlenmemiştir. Geçmişte de yine bazı ailelerin isteği doğrultusunda bazı şehitlerimiz de devlet töreni ile defnedilmemişti. Ancak bu şehitlerimiz, bu ülkenin ve bu halkın da evlatlarıdır. Bizlere düşen görev, hassasiyetimiz ve büyük duyarlılığımız, şehitlerimizin, diğer şehitlerimiz gibi devlet töreni ile defnedilmesidir. Bundan böyle şehitlerimiz ile ilgili konularda bireysel tercihlerin Devlet uygulamalarının önüne geçmemesi esas olmalıdır.

Kayıplarımız ile şehitlerimizi unutmamız mümkün değildir. Onları sonsuza dek yaşatmak ve anmak en büyük görevlerimizden biridir. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun. Onları unutmayacak, unutturmayacağız.”


 

YENİ ÇAĞ

KAMU EXPRESS SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER